Vývojové oddělení družstva AKORN pracuje pod vedením Františka Tomana na vývoji vlastního generátoru nanovláken, který se bude dát postavit i v domácím prostředí, nebo ho zvládnou vyprodukovat malé obce, nemocnice a sociální společnosti.

Jak celé naše organizace, tak i sociální družstvo AKORN má ve svém programu skautská předsevzetí řešit naléhavé potřeby společnosti a máme též zvláštní zájem pro zapojení mládeže a vůbec technologicky nadšené veřejnosti.
Jsme proto připraveni zájemcům o anticovid-hightech nabídnout vyrobit si vlastní nanovlákna v “přenosném mobilním generátoru nanovláken pro zvláknování polymerů odstředivou metodou” a vážným zájemcům toto zařízení postavit tak, aby si případně mohli i sami vyrábět vložky s nanovlákny (nanomembránu) do své roušky, respirátoru, či masky.

Naše sociální družstvo SD AKORN a jeho stavební provozovna Interiéry Praha . EU, má mezi svými řadami i jednoho bývalého vývojáře nových revolučních metod nanogenerátorů Františka Tomana.

Aktuálně František ve spolupráci s AKORN vyvíjí vlastní generátor nanovláken. Prototyp s názvem “kovový glob” je už postavený a František na něm vyprodukoval již první vzorky.

Jsme ve stavu prototypu.
Výsledek prvního testu na elektronovém mikroskopu nám oznámil 700nm průchodnost, ale my potřebujeme na FFP3 600nm, takže zatím máme FFP2, to ale není tragedie a na první pokus více než dobré, vše nasvědčuje, že jsme blízko, také jsme nevyzkoušeli všechny materiály na vlákna a proto hledáme strategické spojence k dalšímu vývoji.
Potřebovali bychom nejen podporu materiálovou, ale i součástky.
Kolega Toman již před dvaceti lety započal se zvláknováním polymerů odstředivou metodou pro potřeby VÚPP (Výzkumný ústav potravinářský Praha) a již v roce 2006 pro ně navrhl řadu patentů, postupů i zařízení.

Náš František je z větší části spoluautorem několika vynálezů v této oblasti.

Glutathion 1Glutathion 2Glutathion 3Dvojitý zvon, Xian PosterVenice

Více na jeho autorských stránkách NANOCentron

Poslední patent, který byl nedávno zapsán, je kromě ČR též zapsán v USA  a  umožňuje nasazení v průmyslovém zařízení.
František pak dále pokračoval ve vývoji již pod křídly soc. družstva AKORN a dokončuje nyní velice zajímavé a výkonné zařízení pro zvlákňování polymerů, tedy výrobu nanovlákenné membrány vhodné pro roušky, jako bariéry virům v průmyslovém provozu a v domácnostech.
Jak jsme psali výše, prototyp je již hotový.

Průvodní slovo vývojáře pro demonstraci výroby nanovláken:

“Nanovlákna levně a snadno!
Dopijete kávu, plastový šálek upevníte na hřídelku nízkoenergetického motorku, do injekční stříkačky 10 ml nasajete polymer PVA, roztočíte zařízení a do jeho středu pozvolna nanášíte polymer.
Za okamžik pohárek začne chrlit nanovlákna, která vzhledem ke svému velmi vysokému měrnému povrchu a extrémně nízké váze vyplní poměrně velký prostor.
Wauu!!
Víte že z 1g polymeru lze vyrobit (pokud bychom to dokázali) “JEDINÉ” nanovlákno, které by ovinulo zeměkouli kolem rovníku?
Na další setkání a spolupráci s vámi se těší tým Nanokorn (provozovna družstva AKORN).”

V této souvislosti sháníme partnery projektu, sponzory, podpůrné spolupracovníky.

Veškeré technické parametry tohoto generátoru jsou zatím know-how a z toho hlediska je budeme konzultovat jen s vážnými zájemci.

Prosíme všechny zájemce, aby se nám ozvali:

AKORN facebook

František Toman – Praha facebook

608 882 917

frankline@seznam.cz