Možná jste dostali řetězový email ohledně koronaviru, vyluštíme si zde z něj některé hoaxy:
Například vysvětluje, že virus z Wu-chanu údajně není odolný vůči vyšším teplotám, tudíž má na něj pomoci pití vody o teplotě 26–27°C. Pak má hynout.
Dále koluje:
Doporučení lékaře ohledně koronaviru:
V nejhůře postižené zemi Číně 22. ledna nastoupil do dálkového autobusu plného cestujících pasažér nakažený koronavirem (“pacient A”). V Číně jsou ve všech dálkových autobusech povinně instalovány bezpečnostní kamery, takže epidemiologové mohli poměrně snadno šíření viru v daném místě zdokumentovat.
Podle záznamů kamery “pacient A”, který už se v době cesty necítil dobře a u kterého se později potvrdila nákaza koronavirem, neměl během čtyřhodinové jízdy na obličeji ochrannou roušku – stejně jako většina dalších lidí v autobusu, včetně řidiče. Ostatních cestujících se nicméně nakažený nedotýkal ani se s nimi nebavil. Okna 48místného autobusu byla po celou dobu zavřená.
Než “pacient A” vystoupil v dalším městě, stihl nakazit sedm pasažérů. Mezi nimi přitom nebyli jen ti, kteří se nacházeli v blízkosti přenašeče, ale také několik osob sedících o šest řad dál.
“Můžeme potvrdit, že v uzavřeném prostředí s klimatizací se může nový typ koronaviru přenášet i na vzdálenost přesahující běžně uznávaný bezpečný odstup,” uvedli vládní experti z čínské provincie Chu-nan, kteří případ zkoumali.
Podle studie navíc koronavirus setrval ve vzduchu i poté, co přenašeč a lidi, které nakazil, autobus opustili. Později byl totiž nový typ koronaviru potvrzen i u pasažéra, který do autobusu nastoupil půl hodiny po výstupu infikovaných cestujících.
Podle jednoho z pekingských lékařů, který se podílí na diagnostikování a léčbě nemoci COVID-19, ponechává studie jisté nezodpovězené otázky. Koronavirus se například v autobusu nepřenesl na cestující, kteří seděli těsně vedle přenašeče.
Zpravodajský server CNBC dnes s odkazem na studii amerických vědců zveřejněnou v časopise Annals of Internal Medicine napsal, že průměrná inkubační doba nemoci COVID-19 je pět dnů. Do 12 dnů vykazuje symptomy 97,5 procenta nakažených. To je v souladu s doporučeními zdravotnických úřadů dodržovat čtrnáctidenní karanténu, píše server CNBC.
Nový koronavirus NCP nemusí po mnoho dní vykazovat známky infekce, jak tedy zjistit, zda je osoba infikována?
(Zdroj: SZU)
- pravidelně si umývejte ruce
- při kašli a kýchání si zakryjte ústa a nos
- pečlivě pečte maso a vejce
- vyvarujte se úzkého kontaktu s kýmkoli, kdo vykazuje příznaky respiračního onemocnění, jako je kašel a kýchání
- vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
- dodržovat základní hygienická pravidla
- používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
- nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
- jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
- samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku
- SZU: Nový koronavirus – symptomy, přenos a prevence
- SZU: Aktuální situace počtu onemocnění COVID-19 podle ECDC
- MZČR: COVID-19: informace pro občany
- Společnost hygieny a komunitní medicíny: Informace ke koronaviru
- SZU: Onemocnění COVID-19, nový koronavirus SARS-CoV-2 – je nepravděpodobné, že se virus přenáší potravinami
- MZ ČR – dokumenty: Aktuální informace o epidemii COVID-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2
- Stanovisko Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu k otázce přenosu nového koronaviru (SARS-CoV-2) pitnou vodou (PDF 169,76 KB)
- AKTUÁLNĚ.CZ VIDEO: Primářka Václava Adámková: Měli bychom používat zdravý selský rozum, protože stres, který hysterie vyvolá, oslabuje organismus a napomáhá k tomu, že chytíme kdejakou jinou infekci, která třeba nebude způsobená koronavirem, ale čímkoliv
- European Centre for Disease Prevention and Control: Situation update worldwide, 2 March 2020
- WHO: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak
- WHO: Coronavirus-2019 Myth Busters
- ČT24: Daniel Stach přináší novinky o koronaviru i o opatření proti jeho šíření
- AIP: Vydavatelé světových odborných časopisů uvolňují bezplatný přístup ke všem relevantním článkům o koronaviru
- VLÁDA ČR: Aktuální informace ke koronaviru SARS-CoV-2 původně 2019-nCoV (10.3.2020)